مشکلات متداول ماشین ظرفشویی

خراب شدن ماشین ظرفشویی برای خیلی‌ها اصلا مشکل خوبی نیست. ظرف‌ها باید هر روز شسته شوند و یک ماشین ظرفشویی خراب باعث می‌شود آشپرخانه‌تان زیر انبوه ظرف‌های کثیف مدفون شود. مشکلاتی از قبیل نشتی آب، تمیز نشستن ظرف‌ها یا پر نشدن با آب، حتما شما را به این فکر وحشتناک می‌اندازد که باید با ماشین ظرفشویی‌تان خداحافظی کرده و یک مدل جدیدتر بخرید.

اما نگران نباشید، خیلی از مشکلاتی که پیش می‌آید را می‌توان صرفا با تعویض کردن قطعات خراب و یا حتی تمیز کردن دستگاه به سادگی تعمیر ماشین ظرفشویی را انجام داد. ما در این مقاله چندین مورد از رایج‌ترین مشکلات قابل تعمیر را که ممکن است با آنها مواجه شوید را شناسایی کرده‌ایم که عبارتند از:

۱-ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را تمیز نمی‌شوید

راه‌حل: ماشین ظرفشویی که ظرف‌ها را تمیز نشوید دیگر ماشین ظرفشویی نیست. قبل از گذاشتن ظرف‌ها داخل ماشین مطمئن شوید که ظرف‌ها کثیف نباشند؛ سینی فشار، بازوهای آب‌پاش و واشر آب را چک کنید که چربی و ذرات غذا به آنها نچسبیده باشد.

ماشین ظرفشویی را بدون اینکه داخلش ظرف بگذارید و فقط با شوینده به کار بیاندازید تا کثیفی‌ها تمیز شوند. شاید علت این باشد که فشار آب خروجی از بازوهای آب‌پاش کم است. اگر سختی آب منطقه زندگی‌تان زیاد باشد ممکن است داخل لوله‌ها رسوب کند که باید آنها را تمیز کنید.

بازوها را چک کنید و ببینید آیا به راحتی حرکت می‌کنند یا خیر. اگر پوسیده شده‌اند باید برای تعمیر ماشین ضرفشویی اقدام کنید وآنها را عوض کنید. یکی دیگر از مشکلات می‌تواند شل شدن واشر غلاف تخلیه بالای باشد که باید عوض شود. و البته شما ممکن است نیاز به یک شوینده با کیفیت بالاتر نیاز داشته باشید، یا بیش از سه ماه از تاریخ انقضای مواد شوینده‌تان گذشته باشد.

۲-ماشین ظرفشویی سروصدا راه می‌اندازد

راه‌حل: اکثر ماشین‌های ظرفشویی سروصدا ایجاد می‌کنند، مگر اینکه یک ماشین ظرفشویی فوق العاده آرام و بی‌صدا داشته باشید. اما اگر ماشین ظرفشویی‌تان ناگهان شروع به ایجاد سروصدای اضافه کند، قطعا مشکل دارد. احتمالا یا پمپ خراب شده و یا لازم است مهر و موم بازوی شستشو یا حلقه بلبرینگ را تعویض کنید. و یا بازوهای آب‌پاش به درستی حرکت نمی‌کنند و در حین حرکت به ظروف برخورد کرده و سروصدا ایجاد می‌کنند.در صورت مشاهده این مشکل برای تعمیر ماشین ظرفشویی باید از یک تعمیر کار کمک بگیرید.

۳-ظروف شیشه‌ای، سفید یا برفکی می‌شوند

سفید یا برفکی شدن ظروف شیشه‌ای به دلیل سختی آب است. از مواد شوینده مخصوص آب سخت یا شوینده‌های معمول استفاده کنید. همچنین می‌توانید از یک سیستم نرم‌کننده آب خانگی برای ماشین ظرفشویی و دیگر لوازم خود بهره‌مند شوید.

۴-روی ظروف لکه باقی می‌ماند

اگر بر روی ظروف لکه باقی می‌ماند، از مواد کمک شستشو (rinse aid) استفاده کنید. مواد کمک شستشو از باقی ماندن آب روی سطوح ظروف جلوگیری می‌کند.

۵-آب داخل ماشین تخلیه نمی‌شود

اگر بعد از اتمام کار ماشین ظرفشویی، هنوز داخل آن پر از آب است، نه تنها نمی‌توانید از ظروف استفاده کنید، بلکه ممکن است آب روی سطح آشپرخانه نشت کند. مشکل بزرگی است. قطعات لوله سوپاپ در مخزن تخلیه را بررسی کنید. اگر به درستی حرکت نمی‌کند، حتما آن را عوض کنید. همچنین می‌توانید یک موتور یا پمپ تخلیه جدید برای دستگاه بیاندازید.

۶-درب ماشین ظرفشویی محکم چفت نمی‌شود

قفل درب یکی از بخش‌های خارجی وپراستفاده‌ ماشین ظرفشویی است. اگر بسته نمی‌شود، مطمئن شوید که قفل درب پوسیده نشده باشد، همچنین کنترل الکترونیکی را هم بررسی کنید. شاید لازم باشد قفل درب را عوض کنید که به درستی بسته شود.